ציוד בסיסי לטיול במדבר

ציוד בסיסי לטיול במדבר

טיול במדבר הוא לא טיול רגיל ושגרתי במקום אחר. המדבר, מעצם טבעו, מסוכן הרבה יותר ולכן כאשר מתכננים טיול לאזור מדברי, אפילו טיול קצר, צריך להתכונן כמו שצריך ולא להשאיר דבר לגורל או ליד המקרה.

 

מים, שמש וכובע

 

הדבר הראשון והחשוב ביותר הוא נושא המים, השתייה וההתייבשות. במדבר חם, זה לא סוד גדול, וכאשר יוצאים לטיול במדבר חייבים לקחת מים, והרבה. כל מטייל צריך לקחת לפחות 3-4 ליטר מים למספר שעות של טיול. מאד קל להתייבש במדבר, מאחר שהחום הוא יבש ולא מזיעים יותר מדי, אבל ההתייבשות, ויותר מזה מכת החום והשמש, הם אמיתיים מאד. שמלות ערב בבאר שבע

 

בהמשך לנושא ההתייבשות, רצוי מאד לבצע את הפעילות הגופנית המשמעותית מוקדם בבוקר כאשר השמש עדיין לא במרכז השמיים ולא חם יותר מדי, לאחר מכן לעשות מספר שעות של הפסקה, מנוחה במקום עם צל, ואז להמשיך לצעוד בשעות אחר הצהריים, כאשר השמש מתחילה לשקוע.

 

בכל שלב בהליכה, לא משנה באיזה שעה וכמה זה לא נוח, חייבים ללכת עם כובע, ורצוי שזה יהיה כובע אמיתי עם שוליים רחבים ולא כובע קטנטן. הסיבה היא מכת שמש (וקצת שיזוף הפנים). שמש ישירה על הראש מביאה למכת שמש תוך מספר שעות. חבישת כובע זה קריטי!

 

נעליים וביגוד

 

בניגוד למקובל לחשוב, למרות שחם במהלך הטיול המדברי, חייבים ללכת עם נעליים סגורות. זה גם הרבה יותר נוח ומאפשר לרגל להיות חופשייה, וגם שומר על הרגל ממזיקים מדבריים זוחלים ומפתיעים כמו עקרבים ונחשים.

 

מבחינת הביגוד, מטיילים עם נסיון יודעים שבמדבר מטיילים רק עם בגדים ארוכים ודקים, גם בחלק התחתון וגם בחלק העליון. שתי סיבות מרכזיות לזה: הגנה מפני השמש (בלי לשים לב אחרי שעה של הליכה בשמש תהיו אדומים ושרופים) והגנה מפני פגעי המדבר כמו קוצים, צמחייה וכדומה.

 

לסיכום, טיול במדבר יכול להיות מהנה מאד, אבל חייבים לנקוט באמצעי זהירות והגנה.

אולי יעניין אתכם לקרוא גם את הכתבה
בנושא סיורים רגליים במדבר.
לכתבה המלאה לחץ כאן>>>

אטרקציות בדרום ובמדבר